Higiena

Przekłucie zostało wykonane w profesjonalnym salonie przez doświadczonego piercera. I bardzo dobrze, ale by kolczyk zlokalizowany w nietypowym miejscu na ciele prezentował się idealnie ważne jest Twoje zaangażowanie i zachowanie właściwej higieny. Poniżej znajdziesz kilka zasad, które należy przestrzegać po wykonaniu zabiegu. Nie przysporzą Ci większych trudności, a dzięki nim przyspieszysz proces gojenia i jednocześnie unikniesz nieprzyjemnych powikłań czy procesów zapalnych.

Regularne i dokładne oczyszczanie miejsca przekłucia

Miejsce przekłucia należy codziennie oczyszczać solą fizjologiczną. Nigdy nie używaj jodyny czy alkoholu. Początkowo rób to dwa razy dziennie, gdy przekłucie nie będzie się już tak mocno sączyć zmniejsz ilość oczyszczania do raz dziennie. 
 
Zawsze przed przystąpieniem do oczyszczania przekłucia umyj dokładnie ręce (najlepiej dwa razy) lub zaopatrz się w jednorazowe rękawiczki, namocz jałową gazę solą fizjologiczną (nie zalecamy stosowania płatków kosmetycznych czy waty) posłuży ci ona do rozmoczenia zaschniętej wydzieliny. Następnie usuń ją. Nie zdrapuj strupów na sucho. Drugą gazą nasączoną wodą morską lub srebrem koloidalnym przemyj delikatnie ranę. Nie stosuj profilaktycznie maści antybiotykowej (np. Tribioticu). 
 

Co ważne. nigdy przed wygojeniem się przekłucia nie zdejmuj kolczyka i nie przymierzaj innych.

Podrażnisz w ten sposób kanał przekłucia i możesz wprowadzić do niego brud. Staraj się też nie obracać kolczyka, nie baw się nim. Raz dziennie czystymi rękoma sprawdź czy jest dobrze dokręcony. Jego zgubienie będzie się wiązać z kolejną wizyta u piercera i niepotrzebnymi wydatkami. 
Piercing języka
Mając przekłuty język myj zęby szczoteczką z miękkim włosiem. Nie używaj płynów do płukania ust i mocno mentolowej pasty. Możesz za to po każdym posiłku przepłukać jamę naparem z kory dębu, rumianku lub szałwii. Unikaj gumy do żucia, cukierków odświeżających oddech, alkoholu, kawy, ostrych, gorących i słonych potraw, a także produktów mlecznych z naturalnymi kulturami bakterii. Ogranicz palenie. Nie obgryzaj paznokci i z całowaniem też niestety się wstrzymaj – to nie żart. Istnieje ryzyko, że do rany dostaną się drobnoustroje, które wywołają infekcję. A chyba tego nie chcesz.
Piercing ucha
Jeśli masz przekłute jedno ucho to śpij na drugim boku, by nie dotykało ono poduszki. Zmieniaj też często poszewkę (to siedlisko bakterii). Unikaj klasycznych słuchawek, które mogą uciskać ranę. Ostrożnie stosuj odżywki do włosów i farby. Lepiej, by świeżo przekłute miejsce nie miało kontaktu z chemią. No i oczywiście uważnie czesz włosy.
X