Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie

Zakładanie

Jak założyć podkówkę?
Jak sama nazwa wskazuje kolczyk ten przypomina kształtem podkowę. Jest on zbudowany z gładkiego pręta, na którego końcach znajdują się ozdobne nakrętki. Wystarczy jedną z nich odkręcić. Teraz możesz już przełożyć kolczyk przez dziurkę. Pamiętaj, by z powrotem zakręcić to, co wcześniej zostało odkręcone. I już. Gotowe.
Jak założyć labret?
Labret składa się z dwóch części: ozdobnej nakrętki (może to być kulka, gwiazdka, kryształek, kwiatek itd.) i pręcika zakończonego płaskim dyskiem. Przed założeniem tego typu kolczyka musisz odkręcić ozdobną część. Nie należy próbować odkręcać dysku – to się po prostu nie uda. Wkładasz pręcik z dyskiem od tyłu przekłucia i zakręcasz nakrętkę (to ona ma być widoczna, nie dysk).
Co mam zrobić, gdy kulka w kolczyku nie chce się odkręcić?
Przede wszystkim weź głęboki wdech i nie snuj czarnych scenariuszy. Prawdopodobnie nie możesz tego zrobić, bo kulka się za bardzo ślizga w palcach. By temu zaradzić załóż gumowe, nitrylowe lub lateksowe rękawiczki. Ewentualnie zwilż delikatnie chusteczkę higieniczną i złap przez nią kulkę. To powinno pomóc. W ostateczności możesz użyć kombinerek (raczej są w każdym domu), ale pamiętaj, by szczęki odpowiednio zabezpieczyć chociażby kawałkiem materiału. Nie chcesz przecież porysować swojej biżuterii. Poproszenie o pomoc drugiej osoby też jest dobrym rozwiązaniem. Często ma lepsze dojście do kolczyka. Zawsze też możesz udać się do swojego piercera.

Tunele

W jaki sposób wykonuje się tunel?
Wyróżnić można dwie metody: rozciąganie przy pomocy rozpychaczy lub wycięcie fragmentu tkanki (używa się do tego celu skalpela albo igły biopsyjnej). W tym drugim przypadku dalsze działania (czyli włożenie ozdoby i rozciąganie) są możliwe dopiero po całkowitym zagojeniu się ran.
W jakim tempie mogę rozciągać uszy?
Im wolniej to robisz tym mniejsze ryzyko pojawienia się tzw. słoneczka (brzegi otworu stają się nierówne, poszarpane), blow-outu (wokół tunelu tworzy się oponka, zgrubienie) czy w skrajnych przypadkach rozerwania ucha. Najbezpieczniej jest poszerzać otwór o 1 mm na miesiąc. Zachęcamy jednak do zachowania dłuższych odstępów czasowych.
Czy po wyjęciu tuneli mam jeszcze szansę nosić tradycyjne kolczyki?
Uszy są tą częścią ciała, która wykazuje zdolności regeneracyjne. Jeśli rozciąganie było wykonane w sposób prawidłowy do ok. 10 mm powinna być taka możliwość. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny i nie możemy dać 100% gwarancji. Co więcej, dziurki wycięte metodą chirurgiczną niestety nie zarosną.

Gojenie

Po jakim czasie miejsce przekłucia się zagoi?
Czas gojenia jest uzależniony od miejsca przekłucia oraz od indywidualnej zdolności organizmu do regeneracji. Najkrócej goi się język oraz smiley, w przypadku tych dwóch przekuć gojenie trwa około 3/4 tygodni. Pozostałe przekłucia goją się znacznie dłużej, np. helix może goić się nawet pół roku. U każdego proces gojenia wygląda inaczej i to samo przekłucie u jednej osoby będzie goiło się szybciej a u drugiej dłużej. Niektóre przekłucia mogą goić się nawet rok, np. kolczyk w pępku. Oczywiście nie jest to regułą, pamiętaj aby zawsze dopytać swojego piercera o prawdopodobny czas gojenia oraz o odpowiednią pielęgnację przekłutego miejsca. Nigdy nie wyciągaj kolczyka z niewygojonego przekłucia oraz nie zmieniaj zbyt wcześnie biżuterii na inną.
Czy mając niewygojone jeszcze przekłucie mogę się kąpać i opalać?
Jeśli bardzo Ci na tym zależy lepiej nie decyduj się na zabieg w sezonie letnim. Dopóki przekłucie się nie zagoi lepiej będzie jeśli zrezygnujesz z kąpieli w basenie, jeziorze, morzu i jacuzzi. Saunę też sobie odpuść. Staraj się korzystać z prysznica, by nadmiernie nie moczyć rany. Co do opalania niestety też zalecamy go unikać.
Kiedy mogę zacząć ćwiczyć po wykonaniu przekłucia?
Do czasu zagojenia się miejsca przekłucia lepiej unikać aktywności fizycznej. Niestety zwiększa ona ryzyko naderwania kolczyka i/lub podrażnienia miejsca przekłucia. Przykładowo, decydując się na kolczyk w pępku nie ma co wykonywać brzuszków.

Pielęgnacja

Czy to ropa?
Nie wszystko, co wycieka z miejsca przekłucia oznacza kłopoty. Może być to chociażby limfa. Zazwyczaj jest koloru białego bądź ecru i zasycha. Niestety pojawienie się ropy oznacza infekcję. I nie można tego bagatelizować. Charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem. Jest żółtozielona lub żółtobrunatna. I w przeciwieństwie do limfy nie tworzy strupów. Miejsce, które było poddane zabiegowi może stać się tkliwe, opuchnięte i zaczerwienione.
Co stosować na obrzęk w jamie ustnej?
Najlepiej zrobisz jeśli zaopatrzysz się w sklepie zielarskim w korę dębu (ewentualnie rumianek lub szałwię). Przygotuj sobie z niej wywar i płucz nim kilka razy dziennie jamę ustną. Jeśli ból jest silny wlej wywar do woreczka do lodu i włóż go do zamrażalnika. Tak przygotowane kostki możesz powoli ssać. Przyniosą ulgę.
Jakie środki kupić do pielęgnacji przekłucia?
Podstawa to jałowa gaza i sól fizjologiczna za pomocą których oczyścisz swoje przekłucie ze wszystkich strupków i nieczystości, które będą się przyklejać do twojej biżuterii. Pamiętaj, że świeży piercing to rana, z której przez jakiś czas jeszcze będzie wysączać się limfa, osocze czy krew które będą zasychać i przyklejać się do twojego kolczyka. Musisz codziennie oczyszczać swój piercing ze wszystkich nieczystości, które się na nim osadzą, w tym celu użyj soli fizjologicznej, odmocz nią wszystkie nieczystości znajdujące się na przekłuciu, takie rozmoczone strupki zdejmij z przekłucia za pomocą jałowej gazy.
Czyste przekłucie dodatkowo przemyj wodą morską lub srebrem koloidalnym. Zawsze pytaj swojego piercera jak prawidłowo pielęgnować świeże przekłucie, nigdy nie używaj niczego na własną rękę.
X